631S48W474KF4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
631S48W474KF4E
631S48W474KF4E
Part Number
631S48W474KF4E
Description
CAP CER 0.47UF 630V X7R 1812
Data sheet
631S48W474KF4E.pdf
Delivery Services
631S48W474KF4E
Comments
    631S48W474KF4E Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.47 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsSMPS Filtering
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max)0.160" (4.06mm)
    Voltage - Rated630V
    Size / Dimension0.225" L x 0.255" W (5.72mm x 6.48mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C