6560B222K103LE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
6560B222K103LE
6560B222K103LE
Part Number
6560B222K103LE
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 2200PF 10KV X7R RAD
Data sheet
6560B222K103LE.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
6560B222K103LE
Comments
    6560B222K103LE Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead StyleStraight
    Capacitance2200 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.681" (17.30mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated10000V (10kV)
    Size / Dimension0.800" L x 0.402" W (20.30mm x 10.20mm)
    Height - Seated (Max)0.873" (22.18mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C