6R3R07X105KV4T
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
6R3R07X105KV4T
6R3R07X105KV4T
Part Number
6R3R07X105KV4T
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0402
Data sheet
6R3R07X105KV4T.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
6R3R07X105KV4T
Comments
    6R3R07X105KV4T Specifications
    SeriesTANCERAM®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsSMPS Filtering
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.025" (0.64mm)
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C