6R3R14X475MV4T
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
6R3R14X475MV4T
6R3R14X475MV4T
Part Number
6R3R14X475MV4T
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603
Data sheet
6R3R14X475MV4T.pdf
Delivery Services
6R3R14X475MV4T
Comments
    6R3R14X475MV4T Specifications
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance4.7 µF
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C