6R3S41X107MV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
6R3S41X107MV4E
6R3S41X107MV4E
Part Number
6R3S41X107MV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1210
Data sheet
6R3S41X107MV4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
6R3S41X107MV4E
Comments
    6R3S41X107MV4E Specifications
    SeriesTANCERAM®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance100 µF
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    ApplicationsSMPS Filtering
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.125" L x 0.095" W (3.18mm x 2.41mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C