6R3S41X476MV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
6R3S41X476MV4E
6R3S41X476MV4E
Part Number
6R3S41X476MV4E
Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1210
Data sheet
6R3S41X476MV4E.pdf
Delivery Services
6R3S41X476MV4E
Comments
    6R3S41X476MV4E Specifications
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance47 µF
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.125" L x 0.095" W (3.18mm x 2.41mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C