7565B153K602LE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
7565B153K602LE
7565B153K602LE
Part Number
7565B153K602LE
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 0.015UF 6KV X7R RAD
Data sheet
7565B153K602LE.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
7565B153K602LE
Comments
    7565B153K602LE Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead StyleStraight
    Capacitance0.015 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.780" (19.80mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated6000V (6kV)
    Size / Dimension0.900" L x 0.402" W (22.86mm x 10.20mm)
    Height - Seated (Max)0.975" (24.76mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C