7565N561J602LE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
7565N561J602LE
7565N561J602LE
Part Number
7565N561J602LE
Description
CAP CER 560PF 6KV C0G/NP0 RAD
Data sheet
7565N561J602LE.pdf
Delivery Services
7565N561J602LE
Comments
    7565N561J602LE Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Lead StyleStraight
    Capacitance560 pF
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.780" (19.80mm)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated6000V (6kV)
    Size / Dimension0.900" L x 0.402" W (22.86mm x 10.20mm)
    Height - Seated (Max)0.975" (24.76mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C