AP035A101JQT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
AP035A101JQT2A
AP035A101JQT2A
Part Number
AP035A101JQT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0603
Data sheet
AP035A101JQT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
AP035A101JQT2A
Comments
    AP035A101JQT2A Specifications
    SeriesAPS
    RoHSRoHS
    RatingsCOTS
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance100 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability, Automotive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C