AP055C102JQT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
AP055C102JQT2A
AP055C102JQT2A
Part Number
AP055C102JQT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805
Data sheet
AP055C102JQT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
AP055C102JQT2A
Comments
    AP055C102JQT2A Specifications
    SeriesAPS
    RoHSRoHS
    RatingsCOTS
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability, Automotive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C