AP061A180JQT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
AP061A180JQT2A
AP061A180JQT2A
Part Number
AP061A180JQT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 18PF 100V NP0 1206
Data sheet
AP061A180JQT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
AP061A180JQT2A
Comments
    AP061A180JQT2A Specifications
    SeriesAPS
    RoHSRoHS
    RatingsCOTS
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance18 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability, Automotive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C