AP125C105KQT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
AP125C105KQT2A
AP125C105KQT2A
Part Number
AP125C105KQT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1812
Data sheet
AP125C105KQT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
AP125C105KQT2A
Comments
    AP125C105KQT2A Specifications
    SeriesAPS
    RoHSRoHS
    RatingsCOTS
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability, Automotive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C