AP205C106KQZ2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
AP205C106KQZ2A
AP205C106KQZ2A
Part Number
AP205C106KQZ2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 10UF 50V X7R 2220
Data sheet
AP205C106KQZ2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
AP205C106KQZ2A
Comments
    AP205C106KQZ2A Specifications
    SeriesFLEXITERM® APS
    RoHSRoHS
    RatingsCOTS
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability, Automotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max)0.110" (2.79mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.220" L x 0.200" W (5.59mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C