AQ115M101JA1ME
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
AQ115M101JA1ME
AQ115M101JA1ME
Part Number
AQ115M101JA1ME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 100PF 50V 0505
Data sheet
AQ115M101JA1ME.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
AQ115M101JA1ME
Comments
    AQ115M101JA1ME Specifications
    SeriesAQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance100 pF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0505 (1313 Metric)
    Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C