AT103T104KA12A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
AT103T104KA12A
AT103T104KA12A
Part Number
AT103T104KA12A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 1210
Data sheet
AT103T104KA12A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
AT103T104KA12A
Comments
    AT103T104KA12A Specifications
    SeriesAT
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Temperature
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C