AU013A101KAG2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
AU013A101KAG2A
AU013A101KAG2A
Part Number
AU013A101KAG2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 100PF 25V NP0 0201
Data sheet
AU013A101KAG2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
AU013A101KAG2A
Comments
    AU013A101KAG2A Specifications
    SeriesAU
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesGold Flash Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance100 pF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C