AU016D223KAG2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
AU016D223KAG2A
AU016D223KAG2A
Part Number
AU016D223KAG2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.022UF 6.3V X5R 0201
Data sheet
AU016D223KAG2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
AU016D223KAG2A
Comments
    AU016D223KAG2A Specifications
    SeriesAU
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesGold Flash Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.022 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C