AU01YC471KAG2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
AU01YC471KAG2A
AU01YC471KAG2A
Part Number
AU01YC471KAG2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 470PF 16V X7R 0201
Data sheet
AU01YC471KAG2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
AU01YC471KAG2A
Comments
    AU01YC471KAG2A Specifications
    SeriesAU
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesGold Flash Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance470 pF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C