AU025C391KA72A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
AU025C391KA72A
AU025C391KA72A
Part Number
AU025C391KA72A
Description
CAP CER 390PF 50V X7R 0402
Data sheet
AU025C391KA72A.pdf
Delivery Services
AU025C391KA72A
Comments
    AU025C391KA72A Specifications
    FeaturesGold Flash Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance390 pF
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C