AU02YC104KA76A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
AU02YC104KA76A
AU02YC104KA76A
Part Number
AU02YC104KA76A
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402
Data sheet
AU02YC104KA76A.pdf
Delivery Services
AU02YC104KA76A
Comments
    AU02YC104KA76A Specifications
    FeaturesGold Flash Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C