AU056D475KA72A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
AU056D475KA72A
AU056D475KA72A
Part Number
AU056D475KA72A
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805
Data sheet
AU056D475KA72A.pdf
Delivery Services
AU056D475KA72A
Comments
    AU056D475KA72A Specifications
    FeaturesGold Flash Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance4.7 µF
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C