AU063C225MA72A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
AU063C225MA72A
AU063C225MA72A
Part Number
AU063C225MA72A
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206
Data sheet
AU063C225MA72A.pdf
Delivery Services
AU063C225MA72A
Comments
    AU063C225MA72A Specifications
    FeaturesGold Flash Termination
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance2.2 µF
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C