AU105C105KA72A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
AU105C105KA72A
AU105C105KA72A
Part Number
AU105C105KA72A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1210
Data sheet
AU105C105KA72A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
AU105C105KA72A
Comments
    AU105C105KA72A Specifications
    SeriesAU
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesGold Flash Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.110" (2.79mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C