C0201X5R160-105MNP
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0201X5R160-105MNP
C0201X5R160-105MNP
Part Number
C0201X5R160-105MNP
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0201
Data sheet
C0201X5R160-105MNP.pdf
Delivery Services
C0201X5R160-105MNP
Comments
    C0201X5R160-105MNP Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Thickness (Max)0.012" (0.30mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.61mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C