C0402C0G500-152GNP
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0402C0G500-152GNP
C0402C0G500-152GNP
Part Number
C0402C0G500-152GNP
Description
CAP CER 1500PF 50V C0G/NP0 0402
Data sheet
C0402C0G500-152GNP.pdf
Delivery Services
C0402C0G500-152GNP
Comments
    C0402C0G500-152GNP Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±2%
    Lead Style-
    Capacitance1500 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.025" (0.64mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C