C0402HQN101-0R5ANP
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0402HQN101-0R5ANP
C0402HQN101-0R5ANP
Part Number
C0402HQN101-0R5ANP
Description
CAP CER 0.5PF 100V C0G/NP0 0402
Data sheet
C0402HQN101-0R5ANP.pdf
Delivery Services
C0402HQN101-0R5ANP
Comments
    C0402HQN101-0R5ANP Specifications
    SeriesHQN
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Q, Low Loss
    Tolerance±0.05pF
    Lead Style-
    Capacitance0.5 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C