C0402X5R160-475MNP
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0402X5R160-475MNP
C0402X5R160-475MNP
Part Number
C0402X5R160-475MNP
Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0402
Data sheet
C0402X5R160-475MNP.pdf
Delivery Services
C0402X5R160-475MNP
Comments
    C0402X5R160-475MNP Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance4.7 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C