C0402X5R6R3-225KNR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0402X5R6R3-225KNR
C0402X5R6R3-225KNR
Part Number
C0402X5R6R3-225KNR
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0402
Data sheet
C0402X5R6R3-225KNR.pdf
Delivery Services
C0402X5R6R3-225KNR
Comments
    C0402X5R6R3-225KNR Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance2.2 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C