C0402Y5V250-682ZNP
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0402Y5V250-682ZNP
C0402Y5V250-682ZNP
Part Number
C0402Y5V250-682ZNP
Manufacturer
Venkel
Description
CAP CER 6800PF 25V Y5V 0402
Data sheet
C0402Y5V250-682ZNP.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C0402Y5V250-682ZNP
Comments
    C0402Y5V250-682ZNP Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance-20%, +80%
    Lead Style-
    Capacitance6800 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-30°C ~ 85°C