C0603HQN251-0R4BNP
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0603HQN251-0R4BNP
C0603HQN251-0R4BNP
Part Number
C0603HQN251-0R4BNP
Description
CAP CER 0.4PF 250V C0G/NP0 0603
Data sheet
C0603HQN251-0R4BNP.pdf
Delivery Services
C0603HQN251-0R4BNP
Comments
    C0603HQN251-0R4BNP Specifications
    FeaturesHigh Q, Low Loss
    Tolerance±0.1pF
    Lead Style-
    Capacitance0.4 pF
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.87mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C