C0603HQN251-5R6CNP
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0603HQN251-5R6CNP
C0603HQN251-5R6CNP
Part Number
C0603HQN251-5R6CNP
Manufacturer
Venkel
Description
CAP CER 5.6PF 250V C0G/NP0 0603
Data sheet
C0603HQN251-5R6CNP.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C0603HQN251-5R6CNP
Comments
    C0603HQN251-5R6CNP Specifications
    SeriesHQN
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Q, Low Loss
    Tolerance±0.25pF
    Lead Style-
    Capacitance5.6 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.87mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C