C0603HQN251-8R0CNP
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0603HQN251-8R0CNP
C0603HQN251-8R0CNP
Part Number
C0603HQN251-8R0CNP
Description
CAP CER 8PF 250V C0G/NP0 0603
Data sheet
C0603HQN251-8R0CNP.pdf
Delivery Services
C0603HQN251-8R0CNP
Comments
    C0603HQN251-8R0CNP Specifications
    SeriesHQN
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Q, Low Loss
    Tolerance±0.25pF
    Lead Style-
    Capacitance8 pF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.87mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C