C0603X5R250-475MNP
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0603X5R250-475MNP
C0603X5R250-475MNP
Part Number
C0603X5R250-475MNP
Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 0603
Data sheet
C0603X5R250-475MNP.pdf
Delivery Services
C0603X5R250-475MNP
Comments
    C0603X5R250-475MNP Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance4.7 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C