C0603X7R100-105JNP
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0603X7R100-105JNP
C0603X7R100-105JNP
Part Number
C0603X7R100-105JNP
Description
CAP CER 1UF 10V X7R 0603
Data sheet
C0603X7R100-105JNP.pdf
Delivery Services
C0603X7R100-105JNP
Comments
    C0603X7R100-105JNP Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance1 µF
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C