C0603X7R6R3-475KNP
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0603X7R6R3-475KNP
C0603X7R6R3-475KNP
Part Number
C0603X7R6R3-475KNP
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X7R 0603
Data sheet
C0603X7R6R3-475KNP.pdf
Delivery Services
C0603X7R6R3-475KNP
Comments
    C0603X7R6R3-475KNP Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance4.7 µF
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C