C06CF180J-9UN-X1T
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C06CF180J-9UN-X1T
C06CF180J-9UN-X1T
Part Number
C06CF180J-9UN-X1T
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 0603
Data sheet
C06CF180J-9UN-X1T.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C06CF180J-9UN-X1T
Comments
    C06CF180J-9UN-X1T Specifications
    SeriesCF
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance18 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C