C0805C0G101-122FNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0805C0G101-122FNE
C0805C0G101-122FNE
Part Number
C0805C0G101-122FNE
Manufacturer
Venkel
Description
CAP CER 1200PF 100V C0G/NP0 0805
Data sheet
C0805C0G101-122FNE.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C0805C0G101-122FNE
Comments
    C0805C0G101-122FNE Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead Style-
    Capacitance1200 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C