C0805C0G251-151FNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0805C0G251-151FNE
C0805C0G251-151FNE
Part Number
C0805C0G251-151FNE
Description
CAP CER 150PF 250V C0G/NP0 0805
Data sheet
C0805C0G251-151FNE.pdf
Delivery Services
C0805C0G251-151FNE
Comments
    C0805C0G251-151FNE Specifications
    SeriesHVC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±1%
    Lead Style-
    Capacitance150 pF
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C