C0805C0G251-222JNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0805C0G251-222JNE
C0805C0G251-222JNE
Part Number
C0805C0G251-222JNE
Manufacturer
Venkel
Description
CAP CER 2200PF 250V C0G/NP0 0805
Data sheet
C0805C0G251-222JNE.pdf
Delivery Services
C0805C0G251-222JNE
Comments
    C0805C0G251-222JNE Specifications
    SeriesHVC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance2200 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C