C0805C0G500-821FNP
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0805C0G500-821FNP
C0805C0G500-821FNP
Part Number
C0805C0G500-821FNP
Description
CAP CER 820PF 50V C0G/NP0 0805
Data sheet
C0805C0G500-821FNP.pdf
Delivery Services
C0805C0G500-821FNP
Comments
    C0805C0G500-821FNP Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead Style-
    Capacitance820 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C