C0805C0G500-8R2BNP
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0805C0G500-8R2BNP
C0805C0G500-8R2BNP
Part Number
C0805C0G500-8R2BNP
Description
CAP CER 8.2PF 50V C0G/NP0 0805
Data sheet
C0805C0G500-8R2BNP.pdf
Delivery Services
C0805C0G500-8R2BNP
Comments
    C0805C0G500-8R2BNP Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±0.1pF
    Lead Style-
    Capacitance8.2 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C