C0805C302G1GAC7800
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0805C302G1GAC7800
C0805C302G1GAC7800
Part Number
C0805C302G1GAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 3000PF 100V C0G/NP0 0805
Data sheet
C0805C302G1GAC7800.pdf
Delivery Services
C0805C302G1GAC7800
Comments
    C0805C302G1GAC7800 Specifications
    SeriesSMD Comm C0G
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL
    Tolerance±2%
    Lead Style-
    Capacitance3000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C