C0805C475J4RACAUTO7210
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0805C475J4RACAUTO7210
C0805C475J4RACAUTO7210
Part Number
C0805C475J4RACAUTO7210
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805
Data sheet
C0805C475J4RACAUTO7210.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C0805C475J4RACAUTO7210
Comments
    C0805C475J4RACAUTO7210 Specifications
    SeriesSMD Auto X7R
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance4.7 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Bypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C