C0805C475K4RACAUTO7210
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0805C475K4RACAUTO7210
C0805C475K4RACAUTO7210
Part Number
C0805C475K4RACAUTO7210
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805
Data sheet
C0805C475K4RACAUTO7210.pdf
Delivery Services
C0805C475K4RACAUTO7210
Comments
    C0805C475K4RACAUTO7210 Specifications
    SeriesSMD Auto X7R
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance4.7 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Bypass, Decoupling
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C