C0805HQN201-101JNP
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0805HQN201-101JNP
C0805HQN201-101JNP
Part Number
C0805HQN201-101JNP
Description
CAP CER 100PF 200V C0G/NP0 0805
Data sheet
C0805HQN201-101JNP.pdf
Delivery Services
C0805HQN201-101JNP
Comments
    C0805HQN201-101JNP Specifications
    SeriesHQN
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Q, Low Loss
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance100 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
    Voltage - Rated200V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C