C0805T104J5RAL7800
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0805T104J5RAL7800
C0805T104J5RAL7800
Part Number
C0805T104J5RAL7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
Data sheet
C0805T104J5RAL7800.pdf
Delivery Services
C0805T104J5RAL7800
Comments
    C0805T104J5RAL7800 Specifications
    SeriesSMD COTS X7R
    RoHSRoHS
    RatingsCOTS
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability, Bypass, Decoupling
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C