C0805X106K9RAC7210
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0805X106K9RAC7210
C0805X106K9RAC7210
Part Number
C0805X106K9RAC7210
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 10UF 6.3V X7R 0805
Data sheet
C0805X106K9RAC7210.pdf
Delivery Services
C0805X106K9RAC7210
Comments
    C0805X106K9RAC7210 Specifications
    SeriesSMD Comm X7R Flex
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C