C0805X475M8RAC7800
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0805X475M8RAC7800
C0805X475M8RAC7800
Part Number
C0805X475M8RAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 4.7UF 10V X7R 0805
Data sheet
C0805X475M8RAC7800.pdf
Delivery Services
C0805X475M8RAC7800
Comments
    C0805X475M8RAC7800 Specifications
    SeriesSMD Comm X7R Flex
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance4.7 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C