C0805X5R500-474KNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0805X5R500-474KNE
C0805X5R500-474KNE
Part Number
C0805X5R500-474KNE
Manufacturer
Venkel
Description
CAP CER 0.47UF 50V X5R 0805
Data sheet
C0805X5R500-474KNE.pdf
Delivery Services
C0805X5R500-474KNE
Comments
    C0805X5R500-474KNE Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.47 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C