C0805X7R102-152MNE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
C0805X7R102-152MNE
C0805X7R102-152MNE
Part Number
C0805X7R102-152MNE
Description
CAP CER 1500PF 1KV X7R 0805
Data sheet
C0805X7R102-152MNE.pdf
Delivery Services
C0805X7R102-152MNE
Comments
    C0805X7R102-152MNE Specifications
    SeriesHVC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance1500 pF
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C